Sosepäivä nro 3

Tällä kertaa hommaan meni enää tunti pussituksineen päivineen! Mulla alkaa olla tekniikka hanskassa :) Tietysti suuri tekijä on sekin, ku verrataan ensimmäiseen soseutuspäivään, että mulla on järkevämpi keittiö ja näin ollen turhaan säätämiseen ei mene aikaa hukkaan. Viistoista annosta, annoskoko sen saman n. 190g/vajaat kaksi desiä. Iloisesti sekaisin meni puolitoista kiloa jäävuorisalaattia, yksi iso kesäkurpitsa, yksi banaani, kolme omenaa, muutama valkosipulinkynsi ja pussillinen porkkana-herne-papu-kukkakaali-pakastesekotusta. Meinasin pistää vähän sokeroimatonta puolukkasosetta kanssa, mutta en sitten raaskinu. Ei koiralle sentään kaikkia herkkuja syötetä!  Kilohintaa en laskenut, mutta jvs ( :D ) maksoi 1,79e/kg ja kesäkurpitsa 2,29e/kg.

Ensi viikolla toimittaa Lempimuona jauheliha-sisäelinseosta ja naudanmahaa ja Vauhti-Raksu kalkkunansiipiä ja merileväjauhetta. Kesäkuun alussa tilattuja broiskunsiipiä on vielä jäljellä 8,5kg laatikollinen, mutta syöttelen niitä vähitellen pois vaihdellen kalkkunansiipien kanssa. Laskennallisen 60% lihaisia luita ja 40% liha-kasvismössöä -lautasmallin mukaan Rimi söisi (3% mukaan laskettuna) kuusi siipeä päivässä, mutta ei sille voi niin monta antaa, kun kaikki luuaines ei sula ja kikkaraiset tulevat vain vaivoin pihalle. Tämänhetkinen tasapaino on etsiytynyt neljään siipeen, kasvismössöä on se vähän alle 200g  ja lihaa/kalaa vähintään 200g. Naudanmahan ja sisäelinten osuutta en ole vähentänyt kulloisestakin liha-annoksesta, eikä Rimi ainakaan ole valittanut tästä järjestelystä. En tiedä, paljonko Rimi irl syö prosentteja painostaan, kun en ole koiraa nyt punninnut enkä vaa’an kanssa mittaile ruoka-annoksia. Sori.

Ensimmäisen raakaruokakuukauden perusteella olen aivan varma, että nappuloihin ei meillä enää palata. Rimikin kantaa kortensa kekoon, kun pyydystää sisältä kärpäsiä ja muita parvekkeen ovesta lenteleviä ötököitä. Elukka ottaa raakadieetin ihan tosissaan :) (Harvoin se niitä kiinni saa.) Onhan tämä ollut aikamoista toimivien systeemien hakemista, mutta yllättävän vähällä vaivalla saa koiralle ruokaa eteen. Jos olisi tarvetta antaa koira hoitoon tai hommata tänne hoitaja, niin ei menisi hoitajallakaan sormi suuhun koiran ruoka-aikana. Ei ole kyllä syytäkään, en minä ainakaan söisi raakaa jauhelihaa enkä tommoista kasvissörsseliä saatika sitten mitään linnunsiipiä :P

Rimistä on nyt vihdoin tulossa palvelijakoira. Nimittäin tän uuden kämpän valokatkaisijat on suht matalalla ja ne on sitä littanaa painettavaa mallia. Homma on vasta työn alla, mutta siitä olisi laiskimusmammalle suuri apu, että koira pistäisi käskystä valot päälle ja pois :)

~ kirjoittanut lintulainen on Sunnuntai, 5/7/2009.

Yksi vastaus to “Sosepäivä nro 3”

  1. Muista sit et jos sillon nälkä niin alkaa tule valomerkkejä muutenkin kun pyynnöstä ;)
    Nimimerkillä aika monta “älä ikinä opeta koiraa sammuttamaan tai sytyttämään valoja, se tekee sitä sit kokoajan” tarinaa lukeneena. Riippuu tietty koirasta. Jos muutenkin tarjoaa jatkuvasti liikkeitä niin ihan varmaan tulee disko. Jos taas on lunkimpi tapaus niin odottaa että pyydät ennen valoshowta.

Jätä kommentti